
Jak dobrać kabinę prysznicową dla osoby starszej?

Rozmiar kabiny prysznicowej
Przy wyborze kabiny prysznicowej dla osoby starszej kluczową kwestią jest jej rozmiar. Większa kabina sprawia, że łatwiej jest wejść do niej z chodzikiem, co znacznie ułatwia korzystanie. Co więcej, dodatkowa przestrzeń pozwala na komfortowe wejście drugiej osoby, gdyby potrzebna była pomoc.
Jeżeli istnieje taka możliwość to warto zrobić kabinę prysznicową na zasadzie wnęki między ścianami. Można wtedy całkowicie pominąć drzwi oraz próg. Takie rozwiązanie pozwoli też na łatwiejszy dostęp do prysznica drugiej osobie, która może pomgać przy kąpieli.

O ile istnieje taka możliwość należy unikać kabin prysznicowych z zaokrąglonymi drzwiami. Zmniejszają one ilość miejsca dostępnego w środku, powodują uczucie klaustrofobii oraz dość często drzwi takie się zacinają.
Rodzaj drzwi kabiny
Praktycznym rozwiązaniem są drzwi, które otwierają się w obie strony, zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz kabiny. Jeśli układ łazienki na to pozwala, można też zainstalować kabinę bez drzwi lub zorganizować prysznic we wnęce.
- Drzwi otwierane na zewnątrz i do wewnątrz
- Kabina bez drzwi
- Prysznic we wnęce
Bezpłytowy design
Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, zaleca się wybór kabiny o niskim progu lub całkowicie bezprogowej. Takie rozwiązania ułatwiają wchodzenie i wychodzenie spod prysznica. Na rynku istnieje sporo brodzików prysznicowych o wysokości około 5-6 cm, to nie stanowi już problemu przy wchodzeniu i wychodzeniu z prysznica.
Warto jednak wcześniej sprawdzić czy zabudowa łazienki pozwoli na montaż takiego rozwiązania, ponieważ cały odpływ z prysznica musi znajdować się pod poziomem podłogi.

W przypadku gdy nie można zamontować kabiny prysznicowej bez progu, warto rozejrzeć się za kabiną posiadającą odpowiednio profilowany schodek, który ułatwi wejście do środka.
Siedzisko prysznicowe
Warto rozważyć kabinę ze składanym siedziskiem. Alternatywnie można zaopatrzyć się w niezależne, stabilne krzesło prysznicowe, które zapewni osobie starszej komfort w trakcie kąpieli. Krzesełka pod prysznic dostępne na rynku są specjalnie profilowane, posiadają poręcze oraz mają specjalne podkładki gumowe, które zapobiegają przesunięciom krzesła.
Składane siedzisko pod prysznicem jest montowane do ściany i pozwala złożenie w momencie gdy nie jest używane. Takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z prysznica także innym osobom, które nie muszą siedzieć podczas kąpieli.

Uchwyty i poręcze
Montaż uchwytów i poręczy wewnątrz kabiny prysznicowej jest niezwykle ważny. Pozwalają one na bezpieczne wchodzenie i wychodzenie. Można także zamontować uchwyty na zewnątrz, co dodatkowo zwiększy wsparcie w tym zakresie.
Część kabin prysznicowych które są polecane dla seniorów, ma już montowane w środku poręcze i uchwyty z antypoślizgowych materiałów. Odpowiedni montaż uchwytów do kafelków, jeżeli posiadamy prysznic we wnęce, najlepiej zostawić fachowcom, żeby kafelki nie popękały od wiercenia.
Zdecydowanie odradzamy korzystania z elementów które są przyklejane pod prysznicem. Wszelkiego rodzaju półki, siedzenia, czy poręcze nie powinny być montowane na klej lub przyczepiane do ściany - powinny być one zamontowane na odpowiednie kołki rozporowe i śruby.
Elementy pomocnicze
Dodatkowym komfortowym rozwiązaniem jest umieszczenie haczyków lub uchwytów na ręcznik w pobliżu kabiny, na wysokości około 160-180 cm. Zmniejsza to konieczność schylania się czy nadmiernego rozciągania.
Antypoślizgowe płytki
Kabina prysznicowa powinna mieć antypoślizgową podłogę, aby zredukować ryzyko poślizgnięcia się. Jeśli korzysta się z wnęki, zaleca się wybór antypoślizgowych płytek, co zwiększy bezpieczeństwo użytkowania prysznica.
Oświetlenie
Odpowiednio dobrane oświetlenie, takie jak ledowe, może znacząco poprawić komfort korzystania z prysznica przez osoby starsze. Właściwe doświetlenie kabiny jest pomocne zwłaszcza dla osób z problemami ze wzrokiem.
- Ledowe oświetlenie
- Oświetlenie dostosowane do potrzeb
Zestaw komunikacyjny pod prysznicem
W kabinie warto przewidzieć awaryjny system komunikacji, taki jak przycisk alarmowy, który w razie potrzeby uruchomi alarm świetlny lub dźwiękowy. System alarmowy może też powiadomić wybraną osobę, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa osoby korzystającej z prysznica.
Czynniki dodatkowe
Podczas wyboru kabiny prysznicowej dla seniora warto uwzględnić kilka aspektów, które mogą wydawać się niepozorne, ale mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo. Przede wszystkim, regularne sprawdzanie i serwisowanie instalacji wodnej jest niezbędne, by uniknąć potencjalnych zagrożeń wynikających z nieszczelności. Ponadto dobrym rozwiązaniem mogą być termostatyczne baterie prysznicowe, które zapobiegają zbyt dużym wahaniom temperatury wody.
- Regularne serwisowanie instalacji
- Termostatyczne baterie prysznicowe
- Analiza ergonomii wnętrza łazienki